Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie musi oznaczać stresu, strachu i płaczu – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przeprowadzona, a sam maluch właściwie przygotowany. Przygotowaliśmy zestaw sprawdzonych porad, które pomogą rodzicom łagodnie wprowadzić dziecko w świat badań stomatologicznych.
Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się między 2 a 3 rokiem życia, gdy dziecko jest już w stanie współpracować z dentystą: rozumie i potrafi wykonać jego polecenia. Wcześniej warto odwiedzić stomatologa około 1 roku życia dziecka, by dowiedzieć się, jak postępować w okresie ząbkowania.
Ważne!
Nie odkładaj pierwszej wizyty aż do momentu, gdy dziecko zaczyna skarżyć się na ból zęba. Wtedy prawdopodobnie będzie już konieczne leczenie, co wywoła stres u dziecka oraz negatywnie nastawieni je do przyszłych wizyt. Odpowiednio wczesna profilaktyka pozwala oswoić malucha z gabinetem i dentystą, a tym samym sprawić, że będzie odwiedzał dentystę nie tylko bez strachu, ale nawet z uśmiechem.
Często rodzice bardzo denerwują się pierwszą wizytą dziecka u dentysty, obawiając się, że maluch źle na nią zareaguje. Jest to w pewien sposób samospełniająca się przepowiednia: gdy dziecko czuje strach rodziców, samo zaczyna się bać. Dlatego warto pozytywnie nastawić się do wizyty i przed pójściem do gabinetu przygotować na nią dziecko.
W Stomatologii Borowski rekomendujemy 2-etapowe przygotowanie dziecka do pierwszej prawdziwej wizyty u dentysty. Pierwszy etap odbywa się w domu dziecka, a drugi w klinice – w formie wizyty adaptacyjnej.
Warto wzbudzić w dziecku pozytywne skojarzenia z dentystą jeszcze zanim do niego pójdzie. Najlepiej zrobić to poprzez zabawę w pacjenta i stomatologa w domu – otoczeniu, w którym dziecko czuje się swobodnie, w towarzystwie jego ulubionych zabawek. W ten sposób wizytę u prawdziwego dentysty będzie można potraktować jak kontynuację zabawy.
Naszych małych pacjentów zawsze zapraszamy na wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko poznaje dentystę, oswaja się z gabinetem, fotelem i innymi sprzętami. W trakcie takiego spotkania nie ma żadnego leczenia, stomatolog jedynie opowiada o zębach i ich higienie, a jeśli dziecko jest chętne – bawi się z nim narzędziami dentystycznymi.
Takie podejście sprawia, że na prawdziwą wizytę maluchy przychodzą bez strachu i chętniej współpracują z dentystą.